#1 - Jaký fotoaparát si vybrat
29.1.2023

První část naší fotoškoly se zaměřuje na téma, jaký vybrat foťák. Tohle téma je hodně složité a zároveň trochu kontroverzní, ale pokusím se ho zpracovat jak nejlépe umím.
Když se zeptáte jaký foťák je nejlepší, prakticky vždy dostanete již legendární odpověď - “ten co máte právě u sebe”. Ano to je pravda. Nic méně pokud se právě chystáte koupit si foťák, tato rada vás nijak neposune.

Stejně tak je pravda, že větší část úspěchu je ve vašich znalostech, schopnostech a snad i nadání a jen menší část ve fototaparátu. Jsem schopný se i ztotožnit s tvrzením, že pokud chcete fotit, je lepší vzít foťák který máte, i kdyby to byl foťák ve vašem telefonu a vyrazit fotit, než si říkat, že nemůžete fotit, protože nemáte adekvátní výbavu. V dnešní době se i telefonem dají udělat skvělé fotky a možná se i k focení mobilem v nějakém díle fotoškoly vrátím.

Nic méně teď když čtete tyto řádky, tak předpokládám, že si chcete koupit “pořádný” foťák a pokusím se vám
s výběrem pomoct. Vezmu to úplně od základů, protože pokud již máte nějaké zkušenosti zpravidla víte
co chcete nebo potřebujete, takže tenhle díl je určen pro úplné začátečníky. Dost bylo řečí, jdeme na to.
Možnosti na trhu
Nebudu se zabývat kompakty, zoomy, ani speciálními foťáky. Dokonce ani zrcadlovkami. V době vzniku tohoto článku, tedy v roce 2023 dává zrcadlovka smysl snad jen z bazaru kuli velmi nízké ceně. Takže z výše uvedeného vyplývá, že váš nový foťák bude bezzrcadlovka.

Z našeho pohledu teď není důležité, zda sáhnete po zcela novém produktu nebo nějakém bazarovém kousku, proces výběru bude stejný. Jen chci na tomto místě říct, že ač se článek věnuje výběru fotoaparátu tak pokud to myslíte s focením vážně, paradoxně na samotném foťáku záleží ze všeho nejméně. Divné? Na první pohled ano, ale je potřeba si říct, že samotné tělo je z dlouhodobého pohledu něco co dříve či později stejně vyměníte, navíc nejrychleji morálně zastarává a jistým pohledem ani není tak nákladné. Většina fotografů daleko více peněz dá do objektivů, a moc dobře ví proč to dělají. Objektiv ovlivňuje fotku často víc než tělo. Jeho morální životnost je mnohem delší atd. Takže vlastně nevybíráte foťák, ale systém jako takový.

Jak už jsme si řekli, zrcadlovky to mají za sebou a tak se omezíme na svět bezzrcadlovek. V principu doporučuji držet se zaběhnutých značek. V současné chvíli tak můžete vybírat z firem Canon, Nikon, Sony, Fuji, Panasonic a OM-D (bývalý olympus). Možná teď máte chuť namítnout, co Leica, co Hasselblad, Pentax, … Jistě to jsou všechno super foťáky, ale tento návod má sloužit pro začátečníky a věřím, že začátečníků kteří se rozhodnou jako svůj první foťák zvolit středoformátový Hasselblad za 200 000 Kč je minimum. Každá firma je dobrá v něčem jiném, každá má své výhody i nevýhody, za chvilku se na ně podíváme podrobněji.
Velikost senzoru - Aneb na velikosti záleží. A nebo ne?
Ještě před tím, než prozkoumáme, co nabízí jednotlivý výrobci, je potřeba si říct něco o velikosti senzorů. Když se začnete probírat prakticky jakýmkoliv informačním zdrojem, který se věnuje výběru foťáku, tak dříve či později, zpravidla dříve narazíte na řešení velikosti senzorů. Pro někoho je to mantra výběru, pro jiného nepodstatný detail, každopádně řeší to skoro všichni. Nechci se zařadit po jejich bok a tak si odpustím technické detaily, dokonce sem nedám ani obrázek který znázorňuje rozdíly ve velikosti. O tomto tématu se dá psát několik dnů v kuse, ale pro začátečníka při výběru fotoaparátu je podstatný jen zlomek informací. Omezím se tedy na toto minimum.

Zjednodušeně se dá říct, že v době kinofilmů bylo jedno políčko velké 36x24 mm (tohle číslo můžete teď hned zapomenout) a právě z této velikosti vychází ve světě fotografie prakticky vše. Fotoaparáty, které mají právě takto veliký snímač označujeme jako plnoformátové - fullframe (FF). O kousek větší je snímač středoformátový - mediumformat se kterým se v začátcích nemusíte vůbec trápit. Své využití nachází převážně ve světě profesionální reklamní fotografie. Naopak o kousek menší než FF je snímač APS-C (to příšerné označení pochází z ještě příšernějšího názvu - Advanced Photo Systém-Clasic) a nejmenším reálně používaným a použitelným je snímač Micro 4/3. Existuje ještě pár dalších senzorů které nás nezajímají.

Shrnu to - zajímají nás senzory FF, APS-C a Micro 4/3. Obecně se dá říct, že čím větší senzor, tím více přijme světla, tedy FF bude teoreticky dosahovat nejlepších výsledků v horších světelných podmínkách, naopak Micro 4/3 bude na nedostatek světla trpět nejvíce. V praxi hodně záleží na tom jak který výrobce s daným čipem pracuje, takže to neplatí úplně dogmaticky, ale fyziku lze ošálit jen velmi těžko.

Další věc která prostě platí je, že čím větší senzor, tím menší hloubka ostrosti při stejné cloně. Tedy pokud vaším hlavním zájmem ve fotografii je focení portrétů s bokeh efektem na pozadí, FF senzor bude Váš nejlepší kámoš. Ovšem jsou naopak situace kde oceníte větší hloubku ostrosti.

V drtivé většině případů platí, že menší snímač je uložen v menším a lehčím těle a vždy platí že objektivy pro daný snímač jsou menší a lehčí. To pro někoho není podstatné, ale velká řada lidí to ocení. Navíc se dá říct, že jak těla, tak hlavně objektivy pro menší snímače jsou i levnější. Což právě pro začátečníka může být velmi pádný argument.

Taková zapeklitost s velikostí snímače je jak ovlivňuje ohniskovou vzdálenost objektivů. U plnoformátového snímače (FF) odpovídá ohnisková vzdálenost přesně té jak je daný objektiv zkonstruován. U menších snímačů vstupuje do hry tzv. CROP FACTOR. U APS-C je to 1,5 v podání Sony a Nikonu, respektive 1,6 u Canonu. Pro Micro 3/4 je pak cropfactor 2. Toto číslo udává konstantu, kterou se ohnisková vzdálenost násobí. Tedy třeba objektiv který má ohniskovou vzdálenost 50mm tak nasazený na APS-C tělo od Canonu se bude chovat jako 80mm a na těle se snímačem Micro 3/4 dokonce jako 100mm. Co z toho plyne? Poměrně běžně dostupné objektivy s ohniskem třeba kolem 400mm se na Micro 3/4 budou chovat jako 800mm. Pokud tedy potřebujete hodně dlouhá skla (typicky wildlife fotografové, fotografové sportu, …) tak vám menší snímač umožní použít objektiv který bude výrazně menší, lehčí a dramaticky levnější.

Znamená to tedy, že větší snímač je lepší? Nebo snad dokonce že menší snímač je lepší? Ne. Nic takového to neznamená. S každým snímačem se dají fotit všechny žánry. Je ale pravděpodobné, že pokud fotografujete převážně portréty, nebo noční oblohu, FF snímač Vám pomůže. Naopak když patříte mezi ty, co tráví hodiny v lese čekáním na divoké zvíře, je dost pravděpodobné, že pro vás bude výhodnější snímač formátu APS-C nebo Micro 3/4.

Jak už jsem naznačil v předchozích řádcích, při nákupu foťáku si nevybíráte foťák samotný, ale celý fotografický systém. To je potřeba mít na paměti. Ne všichni výrobci vyrábějí všechny velikosti snímače. Respektive žádný výrobce nevyrábí všechny formáty snímače. Chápu, že v době kdy se chystáte koupit svůj první fotoaparát vám to může přijít absurdní, ale musím na vás apelovat abyste mysleli i do budoucna. Není vyjímkou, že časem má fotograf dokonce více těl najednou, nebo jelikož se vyhraní v tom co převážně fotí tak chce přejít na větší nebo naopak menší snímač. A právě to, zda jeho objektivy jsou nebo nejsou kompatibilní do budoucna může být docela zásadní.

Co budu fotit?
Vím, na začátku položit tuhle otázku je záludné. Většina začátečníků to vlastně ani neví. Když jsem si kupoval svůj první foťák, byl jsme přesvědčený, že nejvíc budu fotit zvířata a přírodu. No … občas něco z toho fotím, ale daleko víc fotím portréty, akce, architekturu, … Takže mám pochopení pro to, že na tuhle otázku odpovíte že nevíte. Nic méně pokud nějakou představu máte, může vám to výběr usnadnit.


Co budu fotit?
Vím, na začátku položit tuhle otázku je záludné. Většina začátečníků to vlastně ani neví. Když jsem si kupoval svůj první foťák, byl jsme přesvědčený, že nejvíc budu fotit zvířata a přírodu. No … občas něco z toho fotím, ale daleko víc fotím portréty, akce, architekturu, … Takže mám pochopení pro to, že na tuhle otázku odpovíte že nevíte. Nic méně pokud nějakou představu máte, může vám to výběr dost usnadnit.