Před koupí foťáku je dobré si uvědomit, že nekupujete foťák jako takový, ale vstupujete do celého ekosystému jednoho výrobce. Teď vám to možná bude připadat divné, ale věřte mi, že samotné tělo je něco na čem vlastně nezáleží. Morálně zastarává celkem rychle a oproti kvalitním objektivům stojí pakatel. Takže časem tělo tak jako tak vyměníte ale bude fajn když nebudete muset měnit i všechny objektivy. A to je právě důvod proč píši, že si kupujete celý systém. Nyní je potřeba trochu odbočit a říct si něco o velikostech snímače.
Velikost snímače ovlivňuje více věcí, ale tou nejpodstatnější je ohnisková vzdálenost, respektive její přepočet. Standardem (minimálně pro výpočet) je plnoformátový snímač tzv. fullframe. I když tomu jméno neodpovídá, tak větší než fullframe je tzv. středoformát. Tím se dnes nebudem zabývat, protože pokud zvažujete nákup středoformátu za stovky tisíc, jistě víte proč to děláte a nejspíš nečtete tento článek. Takže pro naše účely se omezíme na tři velikosti snímače. Fullframe (dále jen FF), APS-C (Nikon tomu říká DX) a Micro 4/3. Stejně jako se nebudeme věnovat větším snímačům, nebudeme se věnovat ani menším, jako je 1” snímač v některých telefonech atd. Uvádím to jen pro úplnost, abyste věděli že kromě námi probíraných velikostí existují větší i menší. Pro úplnost se ještě sluší zmínit že velikost FF snímače odpovídá jednomu políčku klasického 35mm filmu.
Větší je lepší a nebo ne?
Jak už jsem nastínil, velikost snímače ovlivňuje přepočet ohniskové vzdálenosti. Tomuto jevu se říká cropfactor. U APS-C je oproti FF snímači 1,5 (například u Nikonu 1,53) až 1,6 například u Canonu. Snímač Micro 3/4 pak používá třeba OM System (dříve Olympus) a crop factor je 2,07. Co to znamená? Znamená to, že pokud vezmete objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm a nasadíte ho na FF, budete mít ohniskovou vzdálenost 50 mm. Pokud ho ovšem nasadíte na APS-C budete mít přibližně 80 mm a na Micro 4/3 dokonce zhruba 100 mm. Je to výhoda nebo není? Jak kdy. Obecně a zjednodušeně se dá říct, že objektiv s menší ohniskovou vzdáleností bude menší, lehčí a levnější než podobný objektiv s větší ohniskovou vzdáleností. Platí i to, že čím menší je snímač, tím menší a lehčí může být tělo. Tedy pokud je pro vás důležitá váha nebo rozměr, dá se říct, že čím menší snímač tím lepší. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, tak velikost snímače ovlivňuje i světelnost a hloubku ostrosti. A u světelnosti to platí přesně opačně. Čím větší snímač, tím více světla je schopný přijmout a bude tak podávat při špatné světelnosti lepší výsledky než menší senzor. Takže pokud plánujete fotit i v horších podmínkách, je větší snímač výhodou.
Co budete fotit?
Já vím, že nevíte, málokdo to ví před tím, než si pořídí svůj první foťák, ale aspoň trochu tušit nebo odhadnout vám hodně pomůže při výběru fotoaparátu, respektive fotografického systému konkrétního výrobce. Například většina portrétních fotografů dává přednost FF snímačům kuli hloubce ostrosti. Stejně tak fotografové kteří fotí v náročných světelných podmínkách (koncerty, astrofoto, …) zpravidla preferují FF. Naopak fotografové zvířat (wildlife) vemi často volí menší snímače. Pokud jste třeba horolezec, který sebou bere foťák na vrcholky skal, potřebujete odolný, lehký a malý foťák. Micro 4/3 je tak pro vás jasnou volbou. Na focení krajinek je to vcelku jedno. Sportovní fotografové a street fotografové velmi často volí APS-C.
Takže?
Pokud to mám nějak shrnout a zjednodušit, tak si dovolím říct něco za co mě asi kolegové fotografové ukamenují, ale pokud nemáte nějaké specifické potřeby, platí, že čím větší tím lepší. Minimálně pokud nevíte co budete fotit, tak FF bude univerzálnější než APS-C a to zas bude trochu univerzálnější než Micro 4/3. Ale opravdu to neznamená, že na Micro 4/3 nejde fotit portréty nebo tak něco, jen vyniká v jiných věcech.